پـرسپـوليـس پرافتخارترین تیم دهه های 1350- 1360 و 1370 فوتبال ایران و سپاهان در دهه 1380

افتخارات پرسپولیس از زمان برگزاری اولین دوره لیگ ایران تاکنون: 9 قهرمانی و 8 نایب قهرمانی در لیگ ایران قهرمان سال های: 1350 - 1352 - 1354 - 1374 - 1375 - 1377 - 1378 - 1380 - 1386 و 5 قهرمان جام حذفی ایران در سالهای 1366 - 1371 - 1377 - 1388 -1389 و قهرمان جام حذفی باشگاههای آسیا 1990 و نایب قهرمان جام حذفی باشگاه های آسیا 1991 و 6 قهرمانی جام باشگاههای تهران در دهه 1360 و 3 قهرمانی جام حذفی تهران ___24 قهرمانی و 10 تایب قهرمانی در مسابقات رسمی فدراسیون فوتبال ایران و آسیــا در 40 سال از پرافتخارترین تیم تاریخ فوتبال ایران

پــرسپـولـيـس ايـران Persepolis IRAN - تعداد قهرمانی پرسپولیس و استقلال

پــرسپـولـيـس ايـران Persepolis IRAN

پـرافـتـخـارتــریـن تـیـــم تــاریــخ فـوتـبـال ایــران

پـرسپـوليــس پرافتخارترين تيم تاريخ فوتبال ايران

تعداد قهرمانی پرسپولیس و استقلال           Like our Facebook Page here

باسلام حضور همه دوستان بزرگوار. امیدوارم مطلب ذیل کم و بیش خاطرات و برخی از واقعیت های پرسپولیس ایران را که همیشه مورد کم توجهی و ظلم رسانه های کشور بوده است در اذهان شما عزیزان مرور و یادآوری نماید.پرسپولیس و ملوان برای سومین بار در فینال جام حذفی ایران مقابل هم قرار گرفتند تا پرسپولیس به پنجمین قهرمانیش در این رقابتها دست یابد.  سومين فينال ۴-۲ در تهران به نفع پرسپوليس و ۱-۰ در انزلي به سود ملوان شد تا پرسپوليس در مجموع ۴-۳ پيروز شود. پرسپولیس هر دو فینال قبلی را با نتایج 1-0 در فصل 66 و 2-1 در فصل 1370 به سود خود تمام کرده است. پرسپولیس 6 بار به فینال حذفی ایران راه یافته است که 5 بار آن پیروز و قهرمان شده است و یک فینال را از دست داده است. اما ملوان 7 بار فینالیست این جام شده است که سه بار قهرمان و چهار بار نیز نایب قهرمان شده است. در سال 1355 و اولین دوره رقابتها در فینال ملوان 4-1 تراکتورسازی را شکست داد و قهرمان شد. در سال 1365 و نه سال وقفه در برگزاری رقابتها ملوان 2-0 خیبر خرم آباد را شکست داد و دومین قهرمانی را کسب کرد. در فصل 1366 ملوان 1-0 در دو بازی رفت و برگشت مغلوب پرسپولیس شد. در فصل 1367 فوتبال ایران ملوان در فینال با شاهین اهواز روبرو شد که بازی رفت را در انزلی 3-1 برد ولی در اهواز 4-0 مغلوب شاهین اهواز شد. در سال 1369 در تک بازی در ورزشگاه آزادی در فینال در ضربات پنالتی 6-5 استقلال تهران را شکست داد و برای سومین و آخرین بار قهرمان شد. ششمین و آخرین فینال ملوان ها در سال فصل 1370 این تیم 2-1 در تک بازی ورزشگاه آزادی بازی را به پرسپولیس واگذار کرد. قهرمانی های پرسپولیس نیز چنین رقم خورد که این تیم در فینال این جام در فصل 1366 با نتیجه 1-0 ملوان را در دو بازی رفت و برگشت در تهران شکست داد. در فصل 1370 فوتبال ایران که در بهار 1371 با فینال جام حذفی پایان یافت پرسپولیس در دومین فینال 2-1 در تک بازی تهران پیروز شد. در سومین فینال در تیرماه 1378 2-1 استقلال را در فینالی مهیج شکست داد. این بازی تا دقیقه 85 با گلهای هاشمی نسب دقیقه 13 پنالتی و سهراب بختیاری زاد در دقیقه 47 جریان داشت که افشین پیروانی با شیرجه ای دیدنی دروازه استقلال را باز کرد و سومین قهرمانی پرسپولیس را به ارمغان آورد. در چهارمین فینال تیم‌های فوتبال سپاهان اصفهان و پرسپولیس در دو دیدار رفت و برگشت به نتیجه مشابه یک بر یک دست یافتند و در ضربات پنالتی تیم سپاهان به برتری 4 بر 2 دست یافت و عنوان قهرمانی این مسابقات را از آن خود کرد. آخرین و پنجمین فینال پرسپولیس در فصل قبل 1389 با گشترش فولاد تبریز با برتری 1-0 در تبریز و 3-1 در تهران با چهارمین قهرمانی این تیم همراه شد.

پرسپولیس پر افتخارترین تیم تاریخ فوتبال ایران و سردار فوتبال ایران است این باشگاه پر طرفدار ترین و محبوب ترین باشگاه در قارة پهناور آسیا نیز می باشد که در دهه های 1350- 1360- 1370 و در دهه جاری 1380 که بدترین دهه عمر این باشگاه بوده با دو قهرمانی در لیگ برتر و دو قهرمانی در جام حذفی ایران در این دهه نیز می توانست یکه تاز است، اما با حوادث و مافیای فوتبال ایران از سال 82 ضعیف ترین دوران پرسپولیس رقم خورد و سپاهان اصفهان با دو قهرمانی در جام حذفی و سه قهرمانی در لیگ ایران و یک نایب قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا، دهه 1380 را به خود اختصاص داد و پرافتخارترین تیم این دهه لقب گرفت. به این ترتیب در 4 دهه فوتبال ما که فوتبال ایران دارای لیگ و مسابقات نسبتاً منظم داخلی گردید پرسپولیس سه دهه یکه تاز فوتبال ما بود و سپاهان در یک دهه.

پرسپولیس پرافتخارترین تیم ایران در سه دهه 1350 -60 و 70 و سپاهان دهه 1380

سلطان و اسطوره فوتبال ایران - علی پروین

افتخارات سردار فوتبال ایران در مقایسه با استقلال تهران

در آمار زیر افتخارات تیم شاهین سابق و دوچرخه سواران که بعداً بنام پرسپولیس و تاج یا استقلال تغییر نام دادند لحاظ نشده است. ضمناً مقایسه کلی و موشکافانه سردار فوتبال ایران در جام باشگاههای آسیا و جام قهرمانان آسیا و جام برندگان جام آسیا در مقایسه با استقلال تهران در این وبلاگ قرار گرفت (لیگ قهرمانان باشگاههای آسیا، جام باشگاههای آسیا و جام حذفی باشگاههای آسیا از نگاه آمار) تا خیلی حقایق پنهان دیگر برای طرفداران سردار فوتبال ایران بر ملا گردد.


لـیــگ ایــــران

تعداد حضور

قهرمانی

نایب قهرمانی

سومی

پرسپولیس

تمام ۲۸ دوره لیگ ایران

۹

۷

۵

استقلال

یک بار به دسته سه رفت

۷

۸

۴

تعداد قهرمانی پرسپولیس و استقلال در لیگ ایران
برای دیدن رکوردهای پرسپولیس روی این لینک کلیک کنید: رکوردهای پرسپولیس افسانه ای در لیگ ایران

۱۵ رکورد اصلی در ۳۰ دوره تاریخ برگزاری لیگ ایران

پرسپولیس

۱۱/۵ رکورد (۸۰٪ کل رکوردهای تاریخی لیگ)

استقلال

۱/۵ رکورد

سپاهان و پاس دو رکورد دیگر را در اختیار دارند که در لینک فوق جزئیات رکوردها را مشاهد خواهید کرد.
لیگ بـــــاشــگـاه هـــای تـــهــران

 

قهرمانی

نایب قهرمانی

سومی

پرسپولیس

۷

۴

۱

استقلال

۵

۴

۲

۷ قهرمانی و ۴ نایب قهرمانی بسیار پر اهمیت در لیگ جام باشگاه های تهران که جایگزین لیگ باشگاههای ایران و بجای لیگ ایران برگزار شده است که مهمترین جام باشگاهی ایران در زمان خود بود و بعد از انقلاب معتبرترین لیگ باشگاهی ما تا سال 1369 لقب گرفت. بد اقبالی پرسپولیس در دهه 1360 این بود که لیگ قدس بجای لیگ ایران برگزار شد و منتخب استانها در این لیگ قدس شرکت می کردند و تنها لیگ باشگاهی ایران که همه نگاهها به آن بود لیگ باشگاههای تهران بود. در صورت برگزاری لیگ باشگاههای ایران در این سالها رکورد قهرمانی پرسپولیس در لیگ ایران حداقل ۱۵ قهرمانی دست نیافتنی تر می شد به این دلیل که پرسپولیس 5 بار متوالی قهرمان لیگ باشگاههای تهران در کنار تیمهایی شد که در آنها ستاره های شهرستانی نیز گرد هم آمده بودند و این تیم یکی از طلایی ترین دوران خود را با تیم داری و مربی گری فرگوسن و اسطوره فوتبال ایران؛ علی پروین داشت.

این تیم در تمام 10 دوره حضور در این جام فقط قهرمان و نایب قهرمان شده است.


جـــام هـــای حـــذفـی  (جام حذفی آسیا - جام حذفی ایران- جام حذفی باشگاههای تهران) 

حذفی آسیا

حذفی ایران

حذفی تهران

مجموع قهرمانی

مجموع نایب قهرمانی

پرسپولیس

 1 و 1 نايب قهرماني

۵

۳

۹

۳

استقلال

 0

۶

۰

۶

۳

 
اگر نگاهي به آمار ليگ و جام هاي حذفي داشته باشيد متوجه خواهيد شد كه پرسپوليس در ليگ ۹ -۷ و در جام هاي حذفي ۹-۶ از استقلال تهران برتر است. نايب قهرماني هاي پرسپوليس نيز از استقلال بيشتر است.
پرسپولیس در لیگ ایران و جام حذفی ایران مهمترین رقابت داخلی ایران با ۹ قهرمانی لیگ ایران و ۵ قهرمانی جام حذفی ایران در مجموع ۱۴ قهرمانی داخلی دارد و استقلال با ۷ قهرمانی لیگ ایران و ۶ قهرمانی جام حذفی ایران در مجموع ۱۳ قهرمانی دارد بدین معنی که پرسپولیس ۱۴ بر ۱۳ همچنان پرافتخارترین تیم تاریخ فوتبال ایران است؛ با وجود گذشت ۸ سال از سیاه ترین دوران پرسپولیس، این تیم همچنان این لقب را با خود یدک می کشد. دورانی که از سال ۱۳۸۲ آغاز و همچنان ادامه دارد و جالب اینکه همین ۸ سال بهترین دوران تاریخ استقلال دررقابت با پرسپولیس بوده است. آمار لیگ ایران از ۱۳۴۷ تا ۱۳۸۲ و ۱۳۸۲ تا ۱۳۹۰ (۸ سال اخیر) را در کتاب پی دی اف موجود در پست های بالاتر ببینید و ارزیابی کنید!
سایت خبرگزاری تابناک از معتبرترین و رسمی ترین سایت های خبرگزاری فارسی در دنیا و سایت گل نیز بر این اذعان دارند که پرسپولیس ایران پرافتخارترین تیم تاریخ فوتبال ایران است. به لینک ذیل مراجعه کنید:

http://www.tabnak.ir/fa/news/169020/همه-قهرمانان-لیگ-و-جام-حذفی-از-سال-49-تا-89

روزنامه شرق مقاله بنده رو تایید می کند. لینک ذیر را بخوانید. که در شماره 1502 پنجشنبه,24 فروردین 1391 نوشته شده است. در لینک زیر دو اشتباه وجود دارد. قهرمانی ۳ باره پرسپولیس در دهه ۱۳۵۰ در لیگ ایران دو بار عنوان شده است و قهرمانی ۲ باره سپاهان در دهه۱۳۸۰ در جام حذفی ایران باز هم به اشتباه ۳ بار عنوان شده که در حق پرسپولیس ظلم شده است. روزنامه شرق رو بخونید و اون روزنامه هم پرافتخارترین تیم ایران را پرسپولیس اعلام کرده است:http://sharghnewspaper.ir/News/91/01/24/28583.html

استقلال به این دلیل در جام حذفی 5 بار قهرمان شده است که در 4 دوره آن پرسپولیس همزمان قهرمان لیگ شده بود و یا از این جام انصراف می داد یا با امید های خود ادامه می داد. پرسپولیس یکبار در سال 1378 با وجود قهرمانی در لیگ 77 این جام را جدی گرفت و در فینال حذفی ایران 2-1 استقلال را شکست داد تا ثابت شود استقلال 4 قهرمانی خود در حذفی ایران را مدیون انصراف پرسپولیس از این جام بداند. پرسپولیس یکبار هم در یک چهارم نهایی حذفی ایران در سال 1368 استقلال را در ضربات پنالتی حذف کرد. استقلال قبل از دیدار با پرسپولیس در این سال 3-0 در بوشهر توسط ایرانجوان این شهر در هم کوبیده شد اما با رای فدراسیون بمانند چندین نتیجه فدراسیونی 3-0 برنده اعلام شد تا در مرحله بعد توسط پرسپولیس حذف شود. پرسپولیس و استقلال 3 بار در جام حذفی با هم رو برو شده اند که حاصل آن دو برد برای پرسپولیس بوده است یک برد هم برای اشتقلال که در جام حذفی امسال اتفاق افتاد و دو تیم در 90 دقیقه 0-0 ولی در وقت اضافه پرسپولیس که با دست خالی به جنگ حریف تا بیخ دندان مسلح رفته بود در وقت اضافی تحلیل رفت و 3-0 باخت. (این مطلب قبل از اتمام فصل 1390 نگاشته شده است). جام حذفی تهران اکثر سالها نقش حذفی ایران را داشته است و تنها جام معتبر حذفی در سطح ایران بوده است که پرسپولیس با حضور جدی رقیبانی مثل استقلال سه بار قهرمان شده است در حالی که استقلال موفق به فتح این جام نشد. پرسپولیس ایران با 5 قهرمانی و 1 نایب قهرمانی در جام حذفی ایران و 3 قهرمانی و 1 نایب قهرمانی در جام حذفی تهران و 1 قهرمانی و 1 نایب قهرمانی در جام حذفی آسیا لایق لقب پر افتخارترین تیم در جام های حذفی نیز می باشد. لازم به توضیح است که پرسپولیس ایران در سه بار حضور در جام در جام آسیا (جام حذفي آسيا) دو بار به فینال رسید و با یک قهرمانی و یک نایب قهرمانی برترین نماینده تاریخ ایران در این جام شد. اما استقلال تهران با سه بار حضور در این جام در دوره ای که مسابقات باشگاهی در سطح آسیا با حضور همه قدرتهای فوتبال آسیا انجام می شد در تمام ادوار حذف شد و هيچ عنواني كسب نكرد تا ثابت شود استقلال دو قهرمانيش در باشگاههاي آسيا را بايد مديون عدم حضور سه قطب برتر آسيا و حتي تيم هاي درجه دو و سه حوضه خليج فارس باشد تا با برد بر نمايندگان اندونزي در نيمه نهايي و مالزي و لبنان اين دو جام بسيار مضحك را بدست آورد و پس از سال 1991 تاكنون با وجود دو ميزباني در ورزشگاه آزادي كه تا كنون هيچ نماينده ديگري از ايران آن را تجربه نكرده است ديگر قهرماني را در خواب ببيند تا تنها نماينده آسيايي باشد كه با وجود دو ميزباني هر دو جام را در آزادي تقديم به حريفانش كند.

بر روی این لینک برای مشاهده تاریخچه رقابت پرسپولیس و استقلال در ۲۸ دوره لیگ ایران (۱۳۸۹-۱۳۴۹) کلیک کنید.

روی لینک و مطلب آبی رنگ روبرو کلیک کنید و رکوردهای کامل پرسپولیس افسانه ای را در این لینک دنبال نمایید: رکوردهای پرسپولیس افسانه ای در لیگ ایران
                                                Like our Facebook Page here

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۴/۰۸ساعت   توسط احمد  |